11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach – wolna Polska powróciła na mapę świata. Z tej dziejowej próby nasz Naród wyszedł zwycięsko dzięki tym, którzy pozostali nieugięci. Symboliczna data 11 Listopada zakorzeniła się mocno w narodowej tradycji – odczytaniem Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 maja 2017 r. w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczął się 10 listopada 2018 r. uroczysty Koncert Pieśni i Piosenek Patriotycznych zorganizowany przez Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie.
Sala w Strawczynie, pięknie przystrojona przez pracownice SCKiS, wypełniona była po brzegi – każdy gość otrzymał biało-czerwony kotylion. Obecni byli: Wójt Gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk, dyrektorzy szkół z terenu gminy, przedstawiciele Gminnej Rady Seniorów, stowarzyszeń oraz mieszkańcy gminy.
Wszyscy na baczność wysłuchali pierwszego utworu zagranego przez Orkiestrę Dętą, którym był oczywiście hymn państwowy. Następnie Orkiestra, pod batutą kapelmistrza Michała Leśnika, zagrała kilka utworów, które przygotowywała specjalnie na obchody Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zabrzmiał Marsz Polonia, czyli hymn Polaków na emigracji, powstały w Ameryce pod koniec XIX w. Następnie Marsz Strzelców – jedna z najpopularniejszych pieśni Powstania Styczniowego, w 1863 roku napisał ją Władysław Anczyc. Mateusz Wójcik zaśpiewał Deszcz, jesienny deszcz, piosenkę wojskową napisaną w 1943 roku przez Mariana Matuszkiewicz oraz Szarą Piechotę, czyli pieśni Legionów Polskich.
Wiązankę legionową kapelmistrz przerwał, z powodu przygotowanej niespodzianki. Jestem w posiadaniu, to graniczy z pewnością, instrumentu, przy którym została skomponowana Pieśń Wojska Polskiego, znana szerzej jako Marsz Pierwszej Brygady – opowiadał Michał Leśnik, prezentując zabytkową tubę. Instrument najprawdopodobniej należał kiedyś do Orkiestry Straży Ogniowej w Kielcach, która włączyła do swojego repertuaru m.in. marsz wojskowy Przejście przez Morze Czerwone, oznaczony w książeczkach orkiestry jako numer 10, a przyjęty od orkiestry Syberyjskiego Pułku Piechoty stacjonującego w Kielcach. Po wkroczeniu do Kielc w 1914 r. legionistów Józefa Piłsudskiego orkiestra strażacka w całości wstąpiła do polskich oddziałów. Do melodii ww. marsza zostały ułożone słowa pieśni Pierwsza Brygada. Instrumenty orkiestry, prawdopodobnie w czasie II wojny światowej, zostały ukryte w wieży katedry w Kielcach. Kapelmistrz Michał Leśnik otrzymał je od ks. Prałata Edwarda Chata, który w latach 1982-1996 był proboszczem Parafii Katedralnej w Kielcach. Niestety zaprezentowana tuba nie jest sprawna i służy dziś tylko jako eksponat… Orkiestra ze Strawczyna zagrała Marsz Pierwszej Brygady na zakończenie swojego koncertu.
Grupa teatralna „Zamaskowani” (Wiktoria Cisowska, Magdalena Łukasik, Norbert Cisowski i Jakub Kozioł) recytowała wiersze o tematyce patriotycznej: Ziemia rodzinna Władysława Bełzy, Oblicze Ojczyzny Tadeusza Różewicza, Belweder (autor nieznany) oraz Gawęda o miłości ziemi ojczystej Wisławy Szymborskiej. Ponadto Norbert wspólnie z siostrą Wiktorią zarapował swój autorski utwór Wolność.
Druga część muzyczna wieczoru to występ zespołu ludowego Swojaki. Działający przy SCKiS od 2016 r. zespół prowadzi Zdzisław Nowak. Swojaki wystąpiły w poszerzonym składzie – wspólnie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Promniku. Rozpoczęli od Roty, którą cała sala odśpiewała razem ze Swojakami, na stojąco. Następnie do wspólnego śpiewania były: My, Pierwsza Brygada, Rozkwitały pąki białych róż, Rozszumiały się wierzby płaczące, Deszcz, jesienny deszcz, Przybyli ułani pod okienko, Dziś do Ciebie przyjść nie mogę, Wojenko, wojenko oraz Ułani, ułani.
Na zakończenie wieczoru podany został tort, oczywiście biało-czerwony.